Indtast din registrerede e-mail:
Indtast ny adgangskode:

Se tidligere udførte opgaver

Komplekst glastårn til Christianshavns Skole

SnoerGlas har opbygget den krævende glasinddækning af det indvendige elevatortårn i Christianshavns Skoles nybyggede fløj.​

​Opbygningen af inddækningen har krævet tårnhøj præcision, for opgaven har været yderst krævende og kompleks. I hele tre uger arbejdede tre glarmestre fra SnoerGlas på højtryk med inddækningen bestående af hærdede, matlaminerede sikkerhedsglas, som fastholdes med specialbeslag i fire punkter.

Elevatortårnet af glas bæres af en stålkonstruktion. Også håndlisterne er af stål, som er fastgjort gennem forborede huller i glasset. Når man arbejder med hærdet sikkerhedsglas, har man ikke mulighed for efterfølgende at lave ændringer i glassene. Derfor krævede placeringen af de mange forborede huller i glassene stor nøjagtighed med mange opmålinger og endnu flere kontrolmålinger.

De anvendte laminerede glas er opbygget af 2 x 8 mm klart hærdet glas lamineret med matfolie. Glassene har forborede huller til både fastgørelse og til trappens håndliste. Meget få af de mange glas er ens.

Vores telefon er åben:

Mandag - torsdag: 07:30 -16:00

Fredag: 07:30- 15:30

Lørdag - søndag: Lukket

​Adresser

​​Glarmestre Snoer og Sønner A/S

Lærkevej 17, 2400 København NV

​CVR: 10521203

Snoer Alu ApS

Lærkevej 17, 2400 København NV​

​CVR: 33255578

Snoer Træ ApS

Lærkevej 13, ​2400 København NV​

​​CVR: 39555204

​​

Kontakt

Ring til os på:

38 34 03 11

Send os en mail på:

snoer@snoer.dk